X
 27.09.2023 Здравје

Зошто сме поспани по јадење оброк?

Дали некогаш сте биле поспани по јадење оброк наместо полни со енергија? Постојат неколку причини за ова.

- Ако размислиме, нашето тело е добро подмачкана фабрика. Функционира вака: храната влегува и почнува да се движи кон подвижната лента. Различни машини работат за да ја разградат храната, да ја спакуваат за одредени цели и да ја испратат на места кои му помагаат на телото да продолжи да ја врши својата работа. Очигледно ова бара многу енергија, што може да направи некој да се чувствува уморен - вели Мелиса Прест, диететичар во Националната фондација за бубрези во Илиноис.

Дополнително, инсулинот - хормонот произведен од вашиот панкреас кој го контролира шеќерот во крвта - има големо влијание врз нивото на енергија откако ќе јадете. Кога јадете, нивото на инсулин се зголемува за да бидете сигурни дека нивото на шеќер во крвта е онаму каде што треба, објаснува Прест.

- Кога ќе се заврши таа работа, нивото на инсулин опаѓа, поради што луѓето се чувствуваат уморни. Тоа е нормален процес и поспаноста не треба да трае долго - вели таа.

За да се избегне тој енергетски пад по оброкот, Прест предлага да вклучите мешавина од сложени јаглехидрати, здрави масти и посни протеини во секој оброк. Во продолжение се некои дополнителни причини поради кои може да чувствувате замор по јадењето.

Сте пиеле алкохол со оброкот

Една чаша вино може да ве заспие по оброк.

- Алкохолот влијае врз нашиот централен нервен систем, поради што се чувствуваме поспани. Овој ефект не трае долго, но пиењето алкохол непосредно пред спиење го нарушува циклусот на спиење, што значи дека нема да имате многу мирен сон - советува Прест.

Вашиот оброк бил богат со масти и јаглехидрати

Ако храната содржи многу масти и јаглехидрати, може да бидете поспани. За ова често е виновен хормонот холецистокинин, кој се ослободува од тенкото црево.

Јадевте прилично голем ручек

Понекогаш, чувството на замор по јадење повеќе зависи од тоа колку сте јаделе, а не што сте јаделе.

- Колку е поголем оброкот, толку повеќе енергија му треба на вашето тело за да го разгради. Трошењето на сета таа енергија може да доведе до замор, затоа обидете се да ги намалите порциите и да имате ужина богата со протеини доколку сте гладни меѓу оброците - советува докторката.

Можеби е виновна скриената нетолеранција на храна

Нетолеранцијата на храна, па дури и целосната алергија на храна, често се поврзува со непријатни симптоми како што се грчеви во стомакот. Но, понекогаш нетолеранцијата на храна за која сè уште не сте свесни може да направи да чувствувате замор. На пример, може да бидете уморни откако ќе јадете храна што содржи глутен бидејќи може да предизвика алергиска реакција.

Извор: Moje vijesti
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје