X
 27.10.2021 Живот

Фотограф покажува зошто треба да ја посетите Венеција во зима

Фотографот Алберт одлучил да ја посети Венеција на почетокот од зимската сезона, која и не е толку омилена меѓу туристите.

- Сум бил во Венеција пред долго време и она што можев да го запомнам се лудите туристи и метежот. И не е чудно, со оглед на тоа што мојата посета беше во лето. Минатиот викенд одлучив да ја посетам Венеција во зима. Сите ми велеа: Зошто Венеција? Не е период за посета. И токму тоа беше целта. Сметав дека посетата на Венеција во зима е паметен потег за избегнување на метежот и бев во право. Мојот викенд во Венеција беше одличен.

Немаше многу луѓе, особено на зајдисонце и изгрејсонце. Буквално немаше никој на најпопуларната локација, мостот Академија.

Цените на хотелот беа пониски за време на зимската сезона, па можете да резервирате хотел во близина на центарот за пониска сума.

Можете да го искусите вистинскиот градски живот. Видов како мештаните го живеат животот. Видов како децата одат на училиште. Видов како трговците продаваат стока на улиците - вели фотографот Алберт, кој ги споделува и фотографиите што ги направил од посетата на Венеција.

ГАЛЕРИЈА


Извор: Bored Panda
Фото: Albertdros.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот