X
 23.11.2017 Уметност

Познатиот фотограф чии слики хипнотизираат

fotograf
Фото: Instagram


Велат дека со пракса работите се усовршуваат, па според тоа, фотографот Џејсон М.Петерсон е блиску до совршенството. Во изминативе 25 години Петерсон создава црно-бели фотографии, постојано поместувајќи ги своите граници. Неговите уметнички напори му донесоа вистинска слава и 1 милион следбеници на „Инстаграм“.

„За мене, моите фотографии воопшто не се црно-бели“, вели Петерсон. „Се обидувам да ја фатам човечката емоција, да го натерам гледачот да почувствува нешто. Црно-белото му помага на човек да ја фокусира таа емоција - бојата само го попречува патот до чувството“.

Погледнете некои од неговите генијални ремек-дела.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност