X
 28.03.2024 Игри

Најдолгата игра во „Фудбал менаџер“ траела повеќе од 500 виртуелни години

Играта „Фудбал менаџер“ од „Спортс интерактив“ им овозможува на играчите да се нурнат во светот на тренерите, да го преземат својот омилен тим и да го водат до слава. Рекордер е Павел Сичински, чија игра траела дури 528 виртуелни години.

Павел ја започнал играта на виртуелен датум, односно во јануари 2018 година, а траела до 21 мај 2546 година. Прикажал 25.084 натпревари и има победнички просек од 73 проценти. За време на неговата долга виртуелна кариера, тој поминал дури 310 години како тренер на исландскиот „Фимлеикафелаг Хафнарфјард“, помеѓу 2114 и 2434 година.

- Мојот најголем успех е тоа што ги водев до 301 национална титула, 677 трофеи на куп, Лига на шампиони, Лига Европа и Светско клупско првенство. Ги сакам помалку познатите лиги, а исландската лига ме интересира уште од детството. Освен тоа, постигнувањето успех со практично непознат клуб носи многу радост и задоволство - изјавил Павел.

За време на својата виртуелна кариера тој успешно ги водел европските гиганти „Манчестер Сити“, „Арсенал“ и „Интер“. Тој поминал 10.887 дена во играта, што е 453 дена и 15 часа, во реално време.

Играта „Фудбал менаџер“ се појави во 1992 година како „Чемпионшип менаџер“ и е симулација наменета за љубителите на фудбалот кои сакаат да ги тестираат своите вештини во управувањето со тимови. Игрите нудат купување и продавање играчи, избор на тактики, соработници и слично.

Пред Павел, рекордер бил Германецот Сеп Хедел, кој собрал 333 виртуелни години во верзијата на играта од 2017 година. Неговото време на игра изнесувало 81 ден и 20 часа, во реално време.

Како прв рекордер во категоријата, Дарен Бленд, поминал 154 сезони како тренер на „Фиорентина“, а неговата кариера ненадејно била прекината откако случајно истурил течност на својот лаптоп.

Извор: Klix.ba

Фото: Platform X

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Игри