X
 28.11.2023 Политика

Кои земји го признаваат Израел, а кои Палестина?

Конфликтот меѓу Палестина и Израел постои веќе 75 години, а од неодамна ескалира во војна.

Во визуализација на веб-страницата „Вижуал капиталист“ може да се види кои се земјите што го признаваат Израел, кои Палестина, а кои и двете.

Според официјалните податоци, вкупно 163 членки на Обединетите нации го признале Израел, а 138 ја признале Палестина.


Фото: Visual capitalist

Погледнете го графиконот во голема резолуција овде.

Извор: Visual capitalist
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика