X
 29.11.2023 Живот

Ова се најфотографираните личности на светот во 2023 година

Празници се ближат, што значи дека доаѓа крајот на 2023 година. Годината беше преполна со културни и историски настани на кои ќе се навраќаме со години.

Иако не можеме да ја предвидиме иднината, можеме да го видиме она што нѐ опкружува и да одредиме кои се најсимболичните личности во изминативе 12 месеци.

Но, како се одлучува кои личности најмногу влијаеле врз општеството? Еден од начините е фотографирањето. Пресметувајќи кои се најфотографираните луѓе во светот, би можеле да го процениме нивниот досег и влијание.

„Петапиксел“ најде паметен начин да го измери ова со едноставно гледање на бројот на резултати од „Гугл имиџис“, водечки фотосервис, земајќи предвид каде на друго место можеби се фотографирани овие луѓе. Иако има некои познати личности кои ретко го напуштиле центарот на вниманието, некои дефинитивно се симболични за 2023 година.

10. Ким Кардашијан


Како што докажуваат нејзините повеќекратни појавувања на црвениот тепих, интервјуа и претставување производи, Ким продолжува да биде една од најпопуларните познати личности низ светот. „Гети имиџис“ дава 3.302 резултати за нејзиното име само оваа година, и таа е миленичка на папараците и обожавателите.

9. Меган Рапино

Американската фудбалска ѕвезда Меган Рапино се пензионира оваа година, откако освои три големи турнири со националниот тим на САД. Ова ги инспирира обожавателите да се насочат кон Светското првенство на ФИФА за жени во Австралија во 2023 година, како и на нејзиниот проштален натпревар од Националната женска фудбалска лига во Сиетл. Освен тоа, таа е и стилска икона, што резултира со многу појавувања на црвениот тепих. Само од оваа година на „Гети“ има 3.681 нејзина фотографија.

8. Марго Роби


„Барби“ сега е филм со најголема заработка во 2023 година, а во срцето на филмот е Марго Роби. Австралиската актерка патуваше низ светот за да го промовира филмот, појавувајќи се на неколку прес-конференции и црвени килими, позирајќи во облека инспирирана од Барби и запознавајќи се со обожавателите. „Гети имиџис“ вади 4.057 резултати за Роби во текот на минатата година.

7. Лионел Меси

Меси го шокира спортскиот свет оставајќи ги висококонкурентните европски фудбалски лиги и насочувајќи ја кариерата во САД. Дополнително, Меси му се приклучи на националниот тим на Аргентина за квалификациите за Светското првенство во Јужна Америка. На „Гети“ има 17.124 резултати од Меси само од оваа година.

6. Бијонсе

„Гети“ има само 699 резултати за Бијонсе за минатата година, но тоа во голема мера се должи на тоа колку малку јавни настапи има пејачката. Наместо тоа, Бијонсе избра да ја помине 2023 година со блескави обожаватели низ светот со нејзината ренесансна турнеја, која имаше 2,7 милиони посетители во Европа и во Северна Америка. Воодушевени од епските сетови и реквизитите видени на сцената, обожавателите посветено ја документираат оваа серија концерти со фотографии и видеа на интернет.

5. Доналд Трамп

Додека на Доналд Трамп му се суди за измама, фотографите се упатија кон судот во Њујорк за да го фотографираат поранешниот претседател. Ова не го спречи да се појавува на митинзи и политички настани во пресрет на претседателските избори во 2024 година, каде што зачекори пред професионалните фотографи и следбеници подготвени да ја фотографираат неговата слика. Неговите резултати од „Гети“ за оваа година досега се 22.728.

4. Џо Бајден


Без разлика дали патува низ светот за да ги зајакне односите со деловните партнери, тешко дека има ден кога претседателот Џо Бајден не е пречекан од камерите. Досега, неговите резултати од „Гети“ се околу 42.194 фотографии, но дефинитивно ќе пораснат во наредните недели. Дополнително, постои главен официјален фотограф на Белата куќа кој редовно го фотографира претседателот во текот на денот.

3 и 2. Кралот Чарлс и кралицата Камила

Еден од врвните историски моменти во 2023 година беше крунисувањето на кралот Чарлс и на кралицата Камила по смртта на кралицата Елизабета минатата година. Церемонијата не само што ја следеа милиони луѓе низ светот, туку и Британците излегоа на улиците да ги поздрават. И двајцата постојано се фотографирани додека присуствуваат на настани и ги исполнуваат обврските, па кралските фотографи и новинари ги фотографираат неколку пати неделно. Кралот Чарлс има 50.819 резултати на „Гети“ во текот на минатата година, додека кралицата Камила има 30.972 резултати. Згора на тоа, Камила Паркер Боулс, како што ја нарекуваа пред крунисувањето, дава дополнителни 19.972 резултати.

1. Тејлор Свифт


Многумина би рекле дека 2023 година беше година на Тејлор Свифт. Таа не само што имаше 53 распродадени шоуа во САД како дел од нејзината турнеја „Ерас“, туку помина и на многу црвени килими, вклучително и награди и објавување на нејзиниот сосема нов концертен филм. Згора на тоа, нејзината врска со фудбалерот Травик Келси е добро документирана. Додека таа има само 6.424 резултати на „Гети“ за 2023 година, обожавателите направија и споделија илјадници слики од нејзините шоуа и други јавни настапи.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот