X
 30.03.2015 Наука

Може да погодите колку ѕвезди има во вселената?

Очигледно, постои одреден број ѕвезди кои може да ги видиме на чисто небо и со голо око. Може да погодите колку се тoа?

За едно се согласуваме - има мноооогу ѕвезди на небото! Тоа се само ѕвездите кои ги гледаме, односно само дел од дел од дел од дел од целиот универзум. Конечниот број е нешто незамисливо за нас.

„It's okay to be smart“ објави одлично видео за токму ова прашање.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука