X
 30.06.2020 Здравје

Регистрирани 126 новозаболени од Ковид-19, починати 4 лица, а 48 се оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-6, Штип-15, Прилеп-3, Тетово-19, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-2, Пробиштип-2, Свети Николе-1, Ресен-3.
Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје-43, Штип-1, Битола-1, Ресен-3.

Вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.334, бројката на оздравени пациенти е 2.475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.557. Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•        Скопје 3.071, активни 2.007
•        Куманово 756, активни 299
•        Дебар 92, активни 40
•        Штип 345, активни 160
•        Прилеп 261, активни 36
•        Тетово 700, активни 384
•        Струга 220, активни 135
•        Велес 185, активни 40
•        Битола 51, активни 17
•        Охрид 167, активни 143
•        Кавадарци 19, активни 13
•        Гостивар 119, активни 63
•        Гевгелија 10, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•        Струмица 15, активни 10
•        Крива Паланка 15, активни 9
•        Радовиш 4, активни 0
•        Крушево 6, активни 3
•        Кочани 69, активни 22
•        Пробиштип 19, активни 11
•        Демир Хисар 2, активни 1
•        Македонски Брод 4, активни 2
•        Пехчево 6, активни 3
•        Берово 2, активни 0
•        Валандово 6, активни 2
•        Виница 3, активни 0
•        Делчево 1, активни 0
•        Кратово 4, активни 1
•        Свети Николе 28, активни 24
•        Кичево 30, активни 25
•        Ресен 103, активни 94
•        Неготино 21, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)


Ова е бројот на активни случаи во скопските општини:

•        Чаир – 435
•        Аеродром - 160
•        Бутел - 155
•        Гази Баба - 171
•        Центар – 139
•        Карпош – 157
•        Сарај – 153
•        Кисела Вода – 118
•        Ѓорче Петров – 115
•        Студеничани – 101
•        Шуто Оризари – 81
•        Арачиново – 53
•        Илинден – 33
•        Петровец – 19
•        Чучер Сандево – 17
•        Сопиште – 12
•        Зелениково-2
•        Странец – 2
•        Нераспределен- 84


Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје