X
 30.11.2023 Живот

Најдобрите фотографии од натпреварот за најдобар фотограф на дивиот свет на 2023 година

Природонаучниот музеј во Лондон избра 25 слики од натпреварот „Најдобар фотограф на годината за дивиот свет“ за 2023 година кои ќе се натпреваруваат за наградата „Избор на публиката“. Од поларна мечка што дреме на санта мраз до млада лондонска лисица со корпа, незаборавните слики ја истражуваат убавината на природниот свет и влијанието на нашите постапки.

Меѓународната судиска комисија ги издвои овие фотографии од близу 50.000 слики пријавени на овогодинешниот натпревар. Годинешниот избор го вклучува моментот кога адел-пингвин се приближува до царскиот пингвин и неговото младенче од Стефан Кристман.

Може да гласате онлајн или лично на изложбата „Фотограф на дивиот свет на годината“ во Лондон до 31 јануари 2024 година. Победникот, како и најдобрите четири слики, ќе бидат откриени во февруари 2024 година. И, ако сте заинтересиран фотограф на дивиот свет во натпреварувањето во следното издание на натпреварот, 60. конкурс во моментов е отворен за пријави за фотографи од сите возрасти, националности и нивоа на искуство.


Извор: Mymodernmet.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот