30.12.2019 Култура

Винка Саздова: Беше ова многу убава година за мене

На крајот од годината сите природно се потсетуваме на годината што ни изминува, се мислиме што сме направиле убаво, што не, а  обично расте надежта дека ќе нѐ очекува подобра година. За Македонија беше година на големи предизвици. Со политика не можеме да се пофалиме, но со успеси во културата годинава, сигурно многу.

Ви претставуваме каква година имаа режисерката Тамара Котевска, режисерот Милчо Манчевски, диригентот Џијан Емин, актерките Весна Петрушевска и Тамара Ристоска, писателката Винка Саздова.

- Секоја посветеност вродува со плод. Беше ова многу убава година за мене. Издавачкиот центар „Три“ го одбележа својот 20-годишен јубилеј. Тоа се дваесет години непрекинат раст, ширење на светлината, создавање библиотеки од невидени размери. Јас го објавив мојот петти роман „Вилино“. Живеам во љубов и хармонија со себеси и другите. Зарем може човек повеќе да посака? Нека се множат вакви години, за сите. (Винка Саздова)

Подготвил: Сребра Ѓорѓијевска / srebra.gjorgjijevska@fakulteti.mk

Култура