X
 31.03.2023 Живот

Компании даваат високи плати за луѓе што се добри во „Чет-ГПТ“

Додека поголемиот дел од светот е загрижен дека „Чет-ГПТ“ може да замени многу работни места, некои компании нудат високи плати за оние што имаат напредно познавање на алатката.

Американските медиуми пренесуваат дека некои компании нудат плати до 335.000 долари годишно за лица што се добри во користење „Чет-ГПТ“ и може да обучуваат други лица како поефикасно да го користат.

Алберт Фелпс е еден од овие напредни познавачи на алатката. Тој работи во фирма во сопственост на компанијата „Аксенчр“. Неговата работа е да им помага на колегите во користењето на вештачката интелигенција во работата.

- Тоа е игра со зборови. Се обидувате да го извлечете главното или значењето на нешто во ограничен број зборови - објаснил тој.

Фелпс, кој има 29 години, студирал историја пред да започне кариера во областа на финансиското советување, а потоа се свртел кон вештачката интелигенција.

На веб-страниците за огласување веќе има работни места за таканаречени „брзи инженери“ кои би работеле со алатки за вештачка интелигенција.

Извор: Futurism
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот