X
 31.03.2024 Култура

Музиката е клучот за сите наши емоции: Ова се најкористените песни во филмовите

Музиката е неизоставен дел во филмовите, а нејзината цел е да се постигне најдобриот можен впечаток за одреден филм.

Можеме да се согласиме дека оваа улога е непроценлива и ги утврдува околностите, а важно е да му го пренесе расположението на гледачот.

Музиката предизвикува бура на емоции кај гледачите. Одредена музика може да се поистоветува со филмовите, а некои може да се препишат и на одредени режисери. Така, Квентин Тарантино често избира поп-музика во своите филмови, со што таа стана синоним за неговите филмски остварувања.

Според истражувањето на „Касум“, песните што најмногу можете да ги слушнете во филмовите може да се најдат во речиси 4.000 филмови. На прво место се најде „U Can't Touch This“ од Ем-си Хамер, а била вклучена во 15 филма, главно во комедии од почетокот на 21 век.

На второ место е песната „Under Pressure“ од „Квин“ и Дејвид Боуви.

Еве кои се најчестите песни во филмовите:

1. „U Can't Touch This“ - Ем-си Хамер
2. „Under Pressure“ - Квин и Дејвид Боуви
3. „Push it“ - Салт-н-Пепа
4. „Spirit in the Sky“ - Норман Гринбаум
5. „It Takes Two“ - Роб Бејс и Диџеј И-Зи Рок


Извор: Mojfaks.dnevnik.hr
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура