X
 01.02.2019 Живот

Генијални идеи што би требало сите да ги прифатиме

Земјите како Швајцарија, Финска и Јапонија со своите идеи им го олеснуваат и разубавуваат секојдневието на граѓаните, а „Брајтсајд“ направи листа со најгенијалните што треба секоја земја да ги прифати и воведе.

Во Финска постои копче со кое можете да му се заблагодарите на возачот за возењето кога ќе го напуштите јавниот превоз.

kopce

Ваквото паркирање штеди простор (Јужна Кореја).


Некои јавни вециња во Јапонија имаат копче за приватност кое со амбиентални звуци ги крие звуците што доаѓаат од вецето.

japonija

Во Јапонија пронашле и начин како да им се олесни животот на доставувачите.

japonija

Швеѓаните ги претворија кантите за ѓубре во пунктови за безжичен интернет за да ги мотивираат луѓето да фрлаат ѓубре во кантите.

svedska

Во Данска постојат постојки за стопери.

danska

Некои јавни гаражи имаат назначено „женско“ место за паркирање што се наоѓа поблиску до излезите, како мерка за сигурност.

parking

Во Австралија можете да ги полните мобилните и да вежбате истовремено.

1
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот