X
 04.05.2021 Култура

Средновековни, модерни, обновени: Импресивни парламентарни згради низ светот

Ако сте во посета на главниот град на некоја земја, сигурни сме дека на вашата листа ќе биде и посета на парламентот, седиштето на законодавниот орган на владата на таа земја.

Парламентарните згради се традиционално дизајнирани да предизвикаат чувство на величественост и национална гордост, а повеќето земји вложуваат многу време и пари во одржување на своите парламентарни домови.

Ова се некои од најубавите според  „Тревл магазин“.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Nationalgeographic.rs
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура