X
 01.08.2018 Култура

Ејч-Би-О откри кога можеме да ја очекуваме новата сезона на„Игра на троновите“

Ејч-Би-О  откри кога можеме да ја очекуваме новата сезона на „Игра на троновите“.

На летната прес-тура на Телевизиската асоцијација на критичарите, претставниците на најголемите продукциски куќи ги најавија датумите на новите сезони на популарните серии, како и новите проекти.

Претседателот на Ејч-Би-О, Касеј Блојс, изјави дека првата епизода од осмата сезона на „Игра на троновите“ ќе биде премиерно прикажана следната година. Како што вели, не може да ги открие деталите, но фановите можат да ја очекуваат првата епизода во текот на првата половина од 2019 година.

1
Фото: wallpapersdsic


Главната фотографија на последните шест епизоди е завршена, така што фановите предвидуваат дека премиерата на првата епизода ќе биде на пролет.

Дали ќе има претпродолжение на „Игра на троновите“?


Оригинални пет претпродолженија беа во игра во тек, а авторот Џорџ Р.Р.Мартин потврди дека сите доаѓаат во предвид.

Сепак, Касеј Блојс откри дека Ејч-Би-О се одлучи само за едно претпродолжение.

Претпродолжението, неофицијално наречено „Златната доба на хероите“ е проект напишан од Џејн Голдман и Џорџ Р.Р.Мартин. Станува збор за дејствие што се случува илјадници години пред настаните во „Игра на троновите“. Серијата го прикажува потеклото на светот од златното доба на хероите во најтемниот час. Едно нешто е сигурно: од ужасните тајни на историјата на Вестерос до вистинското потекло на Белите шетачи, мистериите на Истокот до легендата на Старк - не е приказна за која мислиме дека ја знаеме.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура