X
 01.10.2020 Забава

Месечен хороскоп за октомври 2020 година

Овен

Овните го имаа заслужениот одмор во септември, па сигурно разбраа дека понекогаш е потребно да се забави - и ќе продолжат да го применуваат тоа темпо. Октомври е идеален за прошетки во природа, уметнички дела или други активности за смирување. Само на овој начин ќе ја соберете потребната сила и ќе најдете инспирација. Нема потреба да брзате. Ќе видите дека до крајот на месецот ќе почувствувате голем наплив на енергија.

Октомври ви носи многу моменти за размислување. Благодарение на тоа, можете да изгледате многу смирено. Во овој период треба да се фокусирате на врските што ќе бидат многу хармонични, ако се грижите за нив. Но, не очекувај страст. Вашата предност е првенствено љубезноста.

Бик


Благодарение на влијанието на Венера, која е именувана по римската божица на љубовта, октомври ќе биде многу емотивен период за биковите. Врските ќе се стабилизираат и конечно ќе бидете сигурни во која насока ќе сакате да одите. Бикот сега ќе се однесува многу љубезно и учтиво кон својата подобра половина, што ќе резултира да се чувствува како да е во бајка. Одеднаш ќе погледнете наназад на вашето минато однесување и ќе сфатите дека многу испади биле бесмислени.

Во октомври бикот нема да избегне да зборува за табу-теми. Напротив, тој бара теми што се сложени и длабоки. И покрај тоа што емоциите стануваат посилни, вашето его станува доминантно и ве тера да бидете сериозни.

Близнаци

Почетокот на новиот месец ќе разбуди желба за одмор, и затоа октомври ќе ве охрабри да го забавите животното темпо. Годината полека го достигнува својот крај, а вие успеавте да направите многу. Треба да сфатите дека не мора да работите постојано и да брзате некаде. Вечерните часови читајќи книги или гледајќи филмови се апсолутно идеални.

Октомври носи рамнотежа, која близнаците ја наоѓаат главно во љубовните врски. Распространетиот мир и хармонија ја будат вистинската среќа и навистина почнувате да го цените вашиот партнер. Овој месец вашата слабост може да биде неодлучност, првенствено кога има многу големи промени.

Рак


Ако сте размислувале за ново хоби, октомври е идеален месец да го направите тоа. Енергијата од овој период е добра за секакви креативни активности, а со тоа и ракот ќе биде одличен во цртање или создавање музика. И спортот би ви бил добредојден; ќе се опуштите од работните обврски и ќе ги наполнете батериите. Исто така, ќе бидете извонредни во учењето, така што добра идеја е да почнете да се подобрувате во вашата област.

Во случај да почувствувате дека односите ви се заладени, октомври ве подготвува за одличен период за да ги средите работите. Ќе ја вложите вашата енергија во врските за да ги усогласите и смирите. Ваша предност е пријателското однесување. Но, треба да одложите некои сериозни одлуки.

Лав


Со влијанието на Венера, октомври ќе ја зајакне емпатијата и така лавот нема да има проблем да ги насети емоциите на другите луѓе и да ги разбере нивните потреби. Ќе зрачите со љубов, благодарение на што ќе привлечете многу позитивни настани во вашиот живот - дури би можеле и да ја сретнете љубовта на вашиот живот. Семејните врски ќе цветаат, како и семејните односи, па затоа добро би било да се поврзете и со вашето подалечно семејство. Ќе се изненадите колку ќе се сложувате.

Според ѕвездите, очекувајте ладен октомври, особено на емотивен план. Од една страна е добро, затоа што избегнувате проблеми што ќе ви донесат чувствително однесување. Но, од друга страна, вашите односи би можеле да заостанат. Не заборавајте да обрнете внимание на вашиот партнер и да му покажете љубов.

Девица

Октомври ќе ви донесе желба да се изолирате од околината. Ќе се чувствувате најдобро кога сте сами затоа што постои можност целосно да се посветите на саморефлексија. Ќе чувствувате како интеракцијата со другите да е бесмислена. Сепак, имајте на ум дека искрениот разговор со вашите пријатели или семејство чини злато. Разбирањето од вистинските луѓе може да ве извлече од најдлабоката криза.

Секоја девица треба да биде внимателна со своите критики и конзервативни ставови. Октомври ви носи неверојатна личност во вашиот живот, но вашиот страв од излегување од вашата удобна зона може да ја уништи врската. Ако сте во долга врска, ќе уживате во мир и хармонија.

Вага


Октомври ќе ви донесе голема посветеност за промена на вашиот живот, а универзумот ќе ви даде можности што ќе ве приближат до овој сон, со забрзано темпо. Благодарение на влијанието на Венера, вашите сетила ќе бидат изострени, вклучувајќи го и „шестото“. Тоа ќе ви помогне да ги видите вистинските намери на луѓето - не само оние што ги презентираат. Ќе почувствувате измама од километри и брзо ќе ја избегнете.

Иако повеќе сакате да поминувате време со вашите најблиски пријатели и семејството, работата ве оддалечува. Ќе бидете сконцентрирани и вредни во овој период. Тоа ќе ви помогне да ги постигнете целите. Но, сигурно не треба да заборавите на релаксирањето - ароматичната бања или масажа ќе направат да се чувствувате добро.

Скорпија


Благодарение на моменталната енергија, вашиот лидерски потенцијал ќе стане многу силен. Без разлика дали станува збор за професионални или лични односи, вашата околина ќе чувствува моќна енергија. Сепак, треба да запомнете дека не знаете сè, а мислењето од другите луѓе може да ви биде од корист во многу случаи. Октомври тогаш ќе биде во духот на доминантно размислување и јасната визија. Имате чувство дека точно знаете што барате во животот. Одете напред, но не заборавајте за потребите на вашите блиски.

Октомври е многу мирен и позитивен месец за вас. Ќе бидете наградени за напорите во работата, што ќе ви даде простор да обрнете внимание на своите најблиски пријатели, особено на партнерот. Слободните ќе бидат маѓепсани од некоја мистериозна личност што ќе се појави во нивниот живот.

Стрелец


Октомври ќе биде прилично сериозен период за вас. Нема да барате забава со пријателите и семејството, туку мирен период за да можете да ги слушнете вашите мисли. Изолацијата ќе биде вашата реалност од ден на ден, и воопшто нема да имате проблем со тоа. Само треба да ги информирате блиските луѓе дека сè е во ред за да не бидат загрижени. Ви се отвораат врати - врати кон внатрешниот свет - имате можност да се приближите до вашата мисија на овој свет.

Есенската депресија ја снема и можете да уживате во октомври кој ќе биде полн со романса и емоции. Ќе покажете добрина кон својот партнер, семејството и пријателите. Ова може да ви помогне да избегнете проблеми во врските. Не заборавајте, времето за одмор што го поминувате сами е многу важно.

Јарец


Овој месец вашата работа ќе биде прилично напорна, а потребно е и да преземете одговорност за вашата финансиска состојба. Ако веќе некое време не сте задоволни на вашата работа во врска со финансиите и не можете да ги подобрите, сега е вистинското време да ги преземете работите во свои раце. Можеби подолго време имате идеја што сакате да ја реализирате, но се плашите поради малата побарувачка.

Водолија


Генерално не ви фалат идеи, но октомври ќе значи уште поголема инспирација. Можеби сте размислувале за амбициозен проект и како да го започнете. Ова е навистина идеална можност да застанете на нозе. Ако го немате потребниот финансиски капитал, обидете се да побарате помош од инвеститор. Внимавајте да не се сопнете на нешто што на крајот не би вредело.

Ако студениот октомври ве доведе во лошо расположение, избркајте го со некоја нова активност. Вие сте водолија, па затоа е природно да се фаќате за неистражени работи. Ако чувствувате дека во вашиот живот владее хаос, одржувајте ред дома за да ви биде полесно.

Риби

Без разлика дали сте вработени или сте претприемач, овој пат ќе работите многу добро. Сега имате можност да добиете повеќе пари, како и вредни контакти. Ќе бидете отворени за работни понуди и клиенти - ова се чекори кон непознатото, но ние растеме благодарение на нив. Октомври исто така ќе донесе ново познанство. Сепак, имајте на ум дека грижата за оваа врска не треба да ја надминува грижата за себеси. Љубовта кон себеси е важна работа и еден од најголемите благослови на животот е да се прави она што е во согласност со вашите ментални вредности.

Октомври значи ослободување. Конечно се чувствувате многу смирено на работа и дома, па имате време да се грижите за себе.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава