X
 02.08.2021 Култура

Нова библиотека во Кина инспирирана од дупките на црвите

Може да се најде инспирација во сè, а пример за тоа е библиотеката што неодамна била изградена во кинеската провинција Хаинан.


Фото: i-mad

Библиотеката била дизајнирана од страна на архитектонската фирма МАД, а била инспирирана од дупките на црвите кои ги надминуваат просторот и времето. Библиотеката била изградена во градот Хаикоу покрај Јужнокинеското Море.


Фото: i-mad

Во неа има кафуле, балкони, а делот за читање има место за 10.000 книги.


Фото: i-mad


Фото: i-mad

Библиотеката, заедно со дворот, зафаќа површина од 4.397 квадратни метри.


Фото: i-mad

Извор: Design Boom
Фото: i-mad
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура