X
 20.01.2017 Култура

Новиот часовник на Мекларен има божествен дизајн и пеколна цена


Новиот часовник на Мекларен

Зад новиот часовник сега стои Ричард Мил (Richard Mille), а станува збор за најлесниот рачен часовник од тој вид. Сè станува јасно кога ќе се спомене целото негово име: RM 50-03 Tourbillon Split Seconds Chronograph Ultralight McLaren F1. Токму така, овој часовник има Tourbillon механизам, еден од најкомплицираните и најскапи механизми за часовници. Освен што благодарение на конструкцијата ги поништува гравитациските сили во својата работа, се смета за најпрецизниот механички систем за мерење на протокот на времето.

Механизмот тежи дури седум грама, а целиот свет – преку сила 40 грама, што е помалку од масата на тениско топче. А, за да биде полесен, часовникот не е изграден само до титан или јаглеродни влакна, туку искористен е графен, шестпати полесен и двесте пати поцврст од челикот. Графенот е измислен во 2004 година и се смета за најцврстиот материјал на светот, а неговите автори добија и Нобелова награда за физика.

Часовникот е претставен на овогодишниот Salon International de la Haute Horlogerie, собир од типот на женевскиот салон во светот на часовниците. Предвидено е издание на 75 часовници, а секој ќе биде испорачан заедно со моделот на новиот болид на Мекларен – Honda MP4-32 во размер 1:5. Цената е непоимлива и се вели дека надминува еден милион долари, што е дури и повеќе од Мекларен P1.      
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура