X
 03.04.2022 Живот

„На долг рок, најострото оружје од сите е љубезниот и нежен дух“

Животот е прекрасно патување. Не секогаш се будите подготвени да го искористите денот и понекогаш ви треба потсетник дека животот е одличен подарок. Без разлика дали е смешен цитат од позната славна личност или охрабрувачка порака, на сите ни треба малку мотивација и инспирација овие денови.

- Целта на нашите животи е да бидеме среќни - далај лама.

- Животот е она што се случува кога сте зафатени со правење други планови - Џон Ленон.

- Ако сакате да живеете среќен живот, врзете го за цел, а не за луѓе или работи – Алберт Ајнштајн.

- Парите и успехот не ги менуваат луѓето; тие само го засилуваат она што е веќе таму - Вил Смит.

- Не колку долго, туку колку добро си живеел е главната работа - Сенека.

- Кога животот би бил предвидлив, би престанал да биде живот и би бил без вкус – Елинор Рузвелт.

- За да пишуваш за животот, прво мора да го живееш – Ернест Хемингвеј.

- Животот не е проблем што треба да се реши, туку реалност што треба да се доживее – Серен Кјеркегор.

- Претворете ги вашите рани во мудрост - Опра Винфри.

- Како што стојат работите, ако сакаш виножито, ќе мора да се справиш со малку дожд - Доли Партон.

- Никогаш навистина не учиш многу слушајќи се себеси како зборуваш - Џорџ Клуни.

- Животот е навистина едноставен, но луѓето инсистираат да го комплицираат - Конфуциј.

- Најздравиот одговор на животот е радоста - Дипак Чопра.

живот
Фото: Freepik

- Најдобриот дел од животот на еден добар човек се неговите мали безимени, неоптоварени дела на добрина и љубов - Вордсворт.

- Здравјето е најголемиот подарок, задоволството - најголемото богатство, верноста - најдобра врска - Буда.

- Добри пријатели, добри книги и поспана совест: ова е идеалниот живот - Марк Твен.

- Животна трагедија е тоа што старееме премногу рано, а стануваме мудри премногу доцна - Бенџамин Френклин.

- Промашив повеќе од 9.000 коша во кариерата. Изгубив речиси 300 натпревари. 26 пати ми беше доверено да го изведам победничкиот шут и не успеав. И повторно, и повторно, и повторно не успеав. Но, затоа сум успешен – Мајкл Џордан.

- Кога имав 5 години, мајка ми секогаш ми велеше дека среќата е клучот за животот. Кога почнав да одам на училиште, ме прашаа што сакам да бидам кога ќе пораснам. Напишав „среќен“. Ми рекоа дека не ја разбирам задачата, а јас им реков дека не го разбираат животот - Џон Ленон.

- Премногу од нас не ги живеат своите соништа затоа што ги живееме нашите стравови – Лес Браун.

- Ако го поминете целиот живот чекајќи ја бурата, никогаш нема да уживате во сончевите зраци - Морис Вест.

- Најдобар начин да ја предвидиш својата иднина е да ја создадеш - Абрахам Линколн.

- Како што старееш, ќе откриеш дека имаш две раце, едната за да си помагаш себеси, другата за да им помагаш на другите - Одри Хепберн.

- Животот е тежок, но потежок е кога си глупав – Џон Вејн.

- На долг рок, најострото оружје од сите е љубезниот и нежен дух - Ана Франк.

- Среќен е човекот кој може да заработи од своето хоби - Џорџ Бернард Шо.

- Животот не е да чекаш да помине бурата, туку да научиш да танцуваш на дождот – Вивијан Грин.

Извор: Parade.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот