X
 03.07.2020 Здравје

Како коронавирусот го преплави светот за само шест месеци

На 31 декември минатата година кинеските медиуми првпат објавија приказна за вирусното воспаление на белите дробови во Вухан.

Во текот на наредните шест месеци светот целосно се промени, а повеќе од 500 илјади луѓе починаа од последици од Ковид-19.

Во ова видео од Би-би-си накратко нè потсетуваат на сето она што го поминавме во текот на изминатата половина година - од „сè е под контрола“ до илјадници починати.

Погледнете го видеото.Извор: Би-би-си на српски
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје