X
 04.02.2023 Уметност

Оптичка илузија овозможува сосема нов поглед на „Ѕвездена ноќ“ од Ван Гог

„Ѕвездена ноќ“ е едно од најпознатите дела на Ван Гог. Сега има нов начин на кој може да се ужива во оваа слика, и тоа со помош на оптичка илузија.

Видео објавено на „Твитер“ покажува како гледањето во оптичка илузија може да направи небото на сликата да изгледа како да се движи.

Она што треба да го направите е да гледате во центарот на оптичката илузија 20 секунди, а потоа да погледнете во „Ѕвездена ноќ“.Извор: Klix
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност