X
 04.03.2020 Забава

Невреме претвори еден американски град во замрзнато кралство

Невреме замрзна цел град во државата Њујорк, САД. Жителите на Хамбург, кој се наоѓа покрај езерото Ири на границата помеѓу САД и Канада, викендот кога се разбудиле, откриле дека нивните домови биле покриени со дебели слоеви од мраз.

Ветрот предизвикал брановите од езерото да стигнат до домовите, а температурата била под нулата. На фотографиите градот изгледа како сцена од филмот „Замрзнатото кралство“.Еден жител на градот изјавил за медиумите дека е темно во внатрешноста на домовите, а во дворовите има мраз висок и до три метри. Мразот на куќите изгледа нереално, но некои жители се загрижени дека тоа може да им ги оштети куќите, особено кога мразот ќе се стопи.- Прекрасно изгледа, но не сакам пак да го живеам ова - изјавил еден жител.


Извор: Independent.co.uk

Фото: Screenshot/Instagram

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава