X
 10.11.2020 Култура

Најпознатите градби во светот гледани од птичја перспектива

Ајфеловата кула, Колосеумот, Статуата на слободата - ова се некои од најфотографираните градби на планетава. Иако речиси секој веднаш може да ги препознае овие градби кога ги гледа од површината, нивниот изглед одгоре е помалку познат.

Серија фотографии од „Баџет директ“ покажува како изгледаат најпознатите градби во светот од птичја перспектива.

Операта во Сиднеј


Фото: Budget Direct

Статуата на слободата во Њујорк


Фото: Budget Direct

Зградата „Геркин“ во Лондон


Фото: Budget Direct

Ајфеловата кула во Париз


Фото: Budget Direct

Колосеумот во Рим


Фото: Budget Direct

Пагода „Швегадон“ во Мјанмар


Фото: Budget Direct

Извор: Мишел Дебчак
Извор: mentalfloss.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура