X
 04.10.2018 Живот

Ирина Бухова, директорка на ДСЗИ: „Внимавајте какви играчки им купувате на вашите деца“

Државниот санитарен и здравствен инспекторат прави вонредни и засилени контроли на играчки на македонскиот пазар. Со инспекциите, како што објаснува за Деца.мк директорката д-р Ирина Бухова, се проверува колку играчките се безбедни за децата. Досега се најдени неколку играчки кои со првичната лабораториска анализа се покажале небезбедни, но сè уште трае постапката за докажување на тоа дали децата може да ги користат.

Продолжението прочитајте го на ОВОЈ ЛИНК

Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот