X
 05.01.2020 Наука

Пожарите во Австралија се толку големи, што почнаа да создаваат сопствени временски услови

Пожарите во Австралија сега се толку големи, што создаваат свое време, во форма на гигантски грмотевици што почнуваат повеќе пожари, тврди Бирото за метеорологија во Викторија.

- Облаците се развија со височина од 16 километри во Источен Гипсланд. Овие бури може да шират пожари преку молња и може да генерираат силни одливи на ветер - објави Бирото во понеделникот.

Сателитската фотографија покажува како интензивниот чад генерира атмосферски облаци:


Интензивните пожари создаваат чад. Но, нивната топлина исто така може да создаде ветер доволно моќен да направи промени во атмосферата погоре. Како што се зголемуваат топлината и чадот, облакот од чад може да се олади, генерирајќи голем, подуен облак, полн со потенцијален дожд. Облакот од чад исто така може да се распрсне и да испушти врела пепел во пошироката област.

1
Фото: Buerau of Meteorology


На крај, капките вода од облакот се кондензираат, создавајќи пороен дожд. Но, може да генерира молња и тоа може да започне нови пожари.

Ако е доволно моќна, бурата може да предизвика торнадо од пожар што се случи за време на пожарите во Канбера во 2003 година.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука