X
 05.06.2015 Образование

Зошто возрасните учат јазици поспоро од децата?

Луѓето учат странски јазици на различен начин. Бројните „лесни“ методи и апликации за учење јазици не функционираат за секого. Но, се чини дека децата учат јазици речиси автоматски. Дали тоа е така?

Имајте предвид дека децата слушаат долг период пред да започнат да зборуваат. Од друга страна, кога возрасните учат странски јазик слушаат неколку реченици и веднаш го употребуваат јазикот. Не треба да се заборави и фактот дека возрасните имаат други работи на кои треба да мислат, што може да биде заморно за мозокот.

Том Скот го објаснува ова подетално во видеото.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование