X
 05.07.2022 Забава

Попај постоел и бил полски морнар

Френки Роки Фигел, инспирација за Попај, бил полски морнар кој живеел во Илиноис и постојано бил вклучен во тепачки и борби.

Бил познат по својата сила, а од него бегале многу посилни противници. Бил запаметен и по големото срце и љубовта кон децата.

Елис Крислер Сегар, која била негова сосетка, го создала ликот во 1919 година во стрипот за „Њујорк журнал“. Поради својот изглед, го добил прекарот Popeye, што во превод значи „испакнато око“.

Олива била инспирирана од вистинска жена по име Дора Паскал, додека Дибек бил инспириран од крупен маж кој пристигнал на пристаништето каде што се наоѓа Франц Фигел и се борел со него, победувајќи го Попај.Извор: 6yka.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава