X
 06.02.2023 Живот

Видеа ја покажуваат огромната штета од земјотресот во Турција

Јужниот дел на Турција беше погоден од земјотрес рано утринава кој се почувствувал и во Сирија, Либан и Израел. Земјотресот со јачина од 7,8 степени имал епицентар на околу 30 километри од Газиантеп. Околу 11 минути по овој земјотрес бил почувствуван уште еден со јачина од 6,7 степени.

Медиумите пренесуваат дека загинале над 200 луѓе во Сирија и Турција, а се срушиле повеќе згради, заробувајќи луѓе под урнатините.

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, известил дека се испратени спасувачки единици за да им помогнат на луѓето заробени под урнатините. Истовремено, Италија испратила предупредување за опасност од цунами поради земјотресот.

Видеа објавени на социјалните мрежи покажуваат каква е ситуацијата во погодените региони.


 

Извор: Insider
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот