X
 06.05.2023 Живот

Секојдневни навики кои имаат позитивно влијание врз вашето ментално здравје

Многу истражувања покажаа дека нашите секојдневни навики имаат големо влијание врз нашето физичко и ментално здравје. Негувањето на нашето ментално здравје ќе ни помогне подлабоко да се поврземе со другите, да ја намалиме анксиозноста и да ја зајакнеме нашата самодоверба. Како што објаснуваат експертите, постојат неколку работи што можеме да ги вклучиме во нашите животи кои помагаат да се зачува менталното здравје.

Релаксацијата треба да стане рутина


Има моменти во животот кога се чувствуваме преоптоварени или под стрес. Сепак, можеме да контролираме како реагираме на овие непријатни чувства, а воведувањето на одредени техники за релаксација во нашата секојдневна рутина може да ни помогне подобро да се справиме со стресот.

Медитацијата е популарен начин за релаксација бидејќи може да помогне да се постигне состојба на смиреност, да се намали стресот и да се подобри расположението, велат експертите. Исто така, некои луѓе слушаат музика, читаат, се движат на свеж воздух или вежбаат. Кое од овие работи ќе го одберете помага кога станува збор за менталното здравје.

Вежбање благодарност

Вклучувањето на благодарноста во нашите животи е еден од најдобрите начини да се создаде позитивен поглед на животот. Плус, има придобивки за менталното здравје, вклучително и намалување на стресот, олеснување на симптомите на депресија и подобрување на расположението, велат експертите.

Ограничување на употребата на социјалните мрежи

Денес речиси и да нема личност која не е на социјалните мрежи. Сепак, психолозите предупредуваат дека прекумерната употреба на овие платформи може да придонесе за лошо ментално здравје и сериозно да влијае на нашата самодоверба и расположение.

Постојаната употреба на социјалните мрежи е поврзана со влошување на симптомите на анксиозност и депресија, чувство на несоодветност и нездрави навики за спиење, покажа истражувањето. Токму затоа се препорачува да го минимизирате користењето на социјалните мрежи, особено ако забележите дека тоа создава одредени лоши чувства кај вас.

Дружење

Од моментот на раѓање, потребна ни е социјална поврзаност за да напредуваме. Една неодамнешна студија предводена од истражувачи од „Харвард“ се обиде да разбере што најдобро може да нѐ заштити од депресија. Откако анализирале повеќе од 100 потенцијални фактори, откриле дека социјалната поврзаност е убедливо најважниот заштитен фактор.

Извор: Index.hr
Фото: Pexels
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот