X
 06.09.2018 Култура

Оној што јаде храна на улица ќе добие казна од 500 евра

Новиот закон што стапи во сила во вторникот забранува храна на улиците на италијанскиот историски град Фиренца. Рестораните за брза храна ќе мора да постават предупредувања пред своите објекти во кои ќе се оградат и ќе им нагласат на купувачите дека не смеат да јадат на улица.

Рестрикциите ќе важат секој ден во наредните четири месеци од 12 до 15 часот и помеѓу 18 и 22 часот. Забраната посебно важи за улиците Де'Нери, Дела Нина, Пизале дегли Уфизи и плоштадот дел Грано.

Инаку, Фиренца е позната како престолнина на храната, а „Трип адвајзор“ ја прогласи за град со најдобри сендвичи. Затоа, ако се најдете во Фиренца, внимавајте каде јадете!
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура