X
 07.02.2023 Забава

Уред открива дали навистина сте се насмеале на шегата на вашиот пријател преку интернет

Иницијализмот, познат како кратенка од првите букви на фразата, е вообичаен кога луѓето комуницираат на интернет. Но, можеби не е секогаш најточен.

Иако не е потребно да го следите интернет-сленгот што го користите, пронаоѓачот Брајан Мур планира да го смени тоа.

Имено, тој го создал „LOL Verifier“ (верификувач на смеа) - уред што ви овозможува да ја напишете кратенката LOL (laughing out loud) само ако навистина се смеете наглас.

Станува збор за мал пластичен уред што се наоѓа покрај тастатурата на вашиот компјутер, следејќи што пишувате и слушате за да потврди дали сте искрени. Ако напишете „LOL“, а уредот слушне насмевка, ќе ви дозволи да продолжите. Ако не се смеете, тогаш вашиот лажен акроним ќе биде заменет со алтернативна фраза што ја пренесува поентата, нешто како: „Тоа е смешно“.

Малиот уред е изработен од пластика, силикон, микроконтролери и ЛЕД-светло кое свети зелено и црвено. Мур снимил повеќе од 100 различни видови смеа за алгоритамот за учење на машината, давајќи ѝ совршена основа да открие дали човек се смее или не.

@lanewinfield LOL Verifier: a device that only lets you type lol if you’ve truly laughed out loud. #lol #hardware #lolverifier #dumbtechnology #keyboard ♬ original sound - Brian Moore
Извор: Mymodernmet.com
Фото: Screenshot/Tiktok
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава