X
 07.06.2018 Технологија

Заборавете на цедињата, тука е стаклото

Инженерите открија начин како да го направат стаклото центар за складирање информации.

5Д-стаклените дискови можат да соберат 3.000 пати повеќе информации отколку класичните цедиња. А најневеројатното нешто е што сето тоа може да опстане дури 13,8 милијарди години.

Погледнете за што станува збор.

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија