X
 07.06.2023 Забава

Задача што работодавците ја даваат на интервју за работа, обидете се да ја решите

Решавањето загатки е забавна активност која помага за вежбање на мозокот и ја подобрува меморијата. Многу работодавци на интервју за работа ги тестираат своите кандидати со задачи. Една од нив е дадена во продолжение, обидете се да ја решите: 

Сања сака да стигне до островот на средина од базенот. Секој раб од базенот е оддалечен од островот 10 метри. Сања има две дрвени греди долги 9 метри. Како да стигне до островот? 


Фото: Brightside

Решението може да го погледнете овде.

Извор: Studomat
Фото: Brightside
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава