X
 07.09.2021 Образование

Авганистанските студенти и студентки се одвоени со завеса во предавалните

Студентите и студентките ја започнаа наставата на универзитетите откако талибанците ја презедоа власта во Авганистан. На некои факултети студентите и студентките се одвоени со завеси или табли во средината на предавалните, јавува „Ројтерс“.

За време на владеењето од 1996 до 2001, талибанците им забранувале на девојчињата да одат на училиште, а на девојките и жените да одат на универзитет и на работа. Талибанците сега тврдат дека ќе ги почитуваат правата на жените според исламскиот закон, но не е јасно што ќе значи тоа во практика.Професори и студенти на универзитетите во најголемите градови во Авганистан изјавиле за „Ројтерс“ дека студентките се одвоени на предавањата, имаат посебни предавања или не може да пристапат до одредени делови од кампусите.

- Навистина се чувствував ужасно кога влегов на предавањето... Се враќаме 20 години во минатото - изјавила студентка за „Ројтерс“.

Таа открива дека студентките седеле одвоено од студентите и порано, но предавалните не биле физички одвоени.

Според документ со правила за одржување на предавањата на факултетите, задолжително е носењето марама за студентките, а универзитетите треба да имаат посебен влез за жените. Треба да се вработат професорки за да им предаваат на студентките во посебни простории или во простории кои се поделени.

Повеќе професори изјавиле дека не е јасно кои правила треба да се почитуваат под власт на талибанците, кои допрва треба да формираат влада.

Извор: Reuters
Фото: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование