X
 07.09.2022 Живот

12-годишниот Александар стана член на Партизан: „Сон ми е да заиграм на вечното дерби со Црвена звезда“

Како страстен обожавател на фудбалскиот клуб Партизан, Александар Полимац уште на само 12-годишна возраст успеа да си го оствари сонот и да стане дел од овој белградски гигант. Станува збор за фудбалски бисер со потекло од Македонија, и тоа од страната на мајка му Данче, која е родена во Радовиш, додека татко му Дарко е Србин.

- Игравме против Црвена звезда во Белград и по натпреварот двајца луѓе му пријдоа на татко ми и му рекоа дека јас сум одличен и ако сакам, може да дојдам на проба во Ц. звезда. Бидејќи и јас и татко ми сме страсни навивачи и љубители на Партизан, само се погледнавме и се насмеавме. Понудата беше многу неочекувана, но сепак ми ласкаше тоа што клуб како што е Црвена звезда ги препознал моите квалитети. Меѓутоа, набрзо потоа, во 2021 година, решивме да одам на проба во Партизан и по првиот тренинг ми рекоа дека овој клуб е отворен за мене доколку одлучам да станам дел од нив - Александар.


Остатокот од текстот прочитајте го на Деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот