X
 14.09.2015 Култура

Како фудбалски стадион станува кошаркарски терен?


Стадионот „Пјер Мороа“ во Лил беше отворен во 2012 година со капацитет од 50.000 места. Истиот стадион во моментов е кошаркарски терен со половина од капацитетот.

На истото место кадешто во 2014 година беше играно финалето на Дејвис купот ќе се игра и нокаут фазата од Евробаскетот.

Како била изведена оваа промена? Погледнете во видеото.

Time Lapse EuroBasket 2015 - Stade Pierre... by FFBB


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура