X
 07.11.2020 Живот

Илон Маск вработува инженери за новата фабрика на „Тесла“ во Берлин

Доколку сакате да работите во новата фабрика на „Тесла“ во Берлин, ова е вашата шанса.

Илон Маск објави на „Твитер“ дека во тек е регрутирањето на работници за новата фабрика. Одбраните кандидати ќе имаат интервју лично со Маск, кој е основач на „Тесла“.Фабриката на „Тесла“ во Берлин се опишува како најнапредна гигафабрика на компанијата досега. Гигафабриките на „Тесла“ произведуваат електрични мотори и батерии за возила, како и други производи за складирање енергија.

Автор: Донован Александар
Извор: interestingengineering.com
Насловна фотографија: Tesla
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот