X
 09.07.2020 Култура

Филмската музика на Енио Мориконе изведена од Данската филхармонија

Кога мислиме на филмска музика, еден од композиторите што ни паѓаат на памет е Енио Мориконе, кој почина на 91-годишна возраст неделава. Тој ќе остане запаметен по соработката со Серџо Леона на музичките записи за филмови како „За некој долар повеќе“ и „Добриот, лошиот и грдиот“.

Неговата кариера траеше половина век и вклучува многу соработки со режисери како Микеланџело Антонини, Бернардо Бертолучи, Џон Хјустон, Теренс Малик и Квентин Тарантино.

Во продолжение следуваат неколку изведби на филмски музички записи на Мориконе од Данската филхармонија.

„Добриот, лошиот и грдиот“


„За некој долар повеќе“


„Омразената осумка“


„Кум“


Извор: openculture.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура