X
 10.01.2020 Живот

Хероите на Австралија - тинејџери се обидуваат да спасат колку што е можно повеќе коали

Пожарите во Австралија не стивнуваат. Особено е погодена популацијата на коалите, при што многу од овие нив умреа.

Сепак, ситуацијата во Австралија покажа дека меѓу луѓето има херои какви што му се потребни на светот. 19-годишниот Мика и 18-годишниот Кејлеб добија пофалби од цел свет. Овие двајца братучеди возат низ островот Кенгуру во обид да спасат колку што е можно повеќе коали, ставајќи ги во нивниот автомобил.

1
Фото: Alternative 666


Тинејџерите планираат да се грижат за коалите додека не заздрават. Кога ќе биде безбедно, тие ќе ги вратат во дивината. Според Мика и Кејлеб, околу 60 отсто од коалите што ги сретнале, за жал, изгореле.

- Ова е нашата мала мисија за спасување на коалите. Се обидуваме да собереме колку што е можно повеќе живи кoали - вели еден од братучедите на видеото што го направиле, покажувајќи ја внатрешноста на нивниот автомобил.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот