25.03.2018 Технологија

Наставниците предупредуваат: Оваа игра ја уништува концентрацијата на учениците!

игра

Со месеци, наставниците ги слушаат учениците како зборуваат за „Fortnite“, најновата светска опсесија. Додека популарноста на играта не е ништо ново, објавувањето на „Ajoс“ ги интензивирало работите. Сега, играта е огромно одвлекување на вниманието кое учениците можат да го носат со себе апсолутно насекаде.

1
2

Многу училишта имаат правила против носење на мобилни телефони, но судејќи од постовите на социјалните мрежи, ништо не може да ги запре учениците да ја играат играта. Учениците го игнорираат учењето и домашните задачи, така што нивната главна преокупација е „Fortnite“.

„Зголемен е бројот на инцидентите бидејќи учениците влегуваат нво училниците додека ги играат игрите. Го започнуваат натпреварот за време на ручекот, или пред училиште, и треба да завршат со 10-15 минутни натпревари. Забележав дека учениците за време на часовите го играат натпреварот, а се преправаат дека работат“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Технологија