X
 10.09.2020 Образование

Матурант од Хрватска е примен на „Харвард“: Ќе ја паузира годината поради короната, но почнува интересен проект

Оваа година ќе остане запаметена по многу работи, главно не многу убави. Сепак, матурантот Никола Јурковиќ од средно училиште во Метковиќ, Хрватска, има причина да се радува и да слави. Напорното учење и работење се исплатија, а резултатот е запишување на еден од најпрестижните универзитети во светот - „Харвард“.

Никола ќе ја паузира академската година поради пандемијата, но затоа почнува интересен проект преку кој ќе се обиде да им помогне на идните матуранти околу уписите на американските универзитети.

- Знаев дека цел живот ќе ми биде жал ако не се обидам. Некои факултети се подобри од другите и не гледам зошто географската локација треба да ме ограничува. Освен тоа, студирањето во Америка отвора многу повеќе врати отколку студирањето во Хрватска. Одлучив да се стремам кон нешто подобро, па што ќе биде, нека биде - вели Никола.

Во текот на неговото школување овој одличен ученик учествувал на многубројни натпревари. Најсериозно се натпреварувал на натпреварот по физика, па учествувал на два државни натпревари и на Европската олимпијада. Учествувал и на државниот натпревар по логика и неколку хакатони.

И на државната матура постигнал одлични резултати. Но, одличниот резултат на матурата не бил одлучувачки за упис на „Харвард“ - хрватската државна матура не се ни зема предвид при рангирање на кандидатите.

- Процесот за запишување на „Харвард“ е ист како и на повеќето подобри американски колеџи. На почетокот од учебната година полагав стандардизирани тестови и испит за англиски јазик. Од стандардизираните тестови полага АКТ (општ тест) и САТ предметни тестови (изборни предмети) по физика и повисоки нивоа на математика. До Нова година испратив апликации за факултетите. Во јануари се пријавив за факултетска стипендија, во февруари имав интервјуа и во март добив резултати. Важен дел од апликацијата беше инженерското портфолио, каде што документирав разни проекти на кои работи во гимназиската СТЕМ-група „Ацерватио“. Сѐ беше готово пред матурата, така што не влијаеше врз уписите. Требаше само да поминам за официјално да го завршам средното образование - објаснува Никола.

Паузира една година поради епидемијата


Во првата година тој нема да мора да избере насока за студирање. Никола вели дека сѐ уште не е сигурен што ќе избере, но главните интереси му се физиката и машинското инженерство, особено во контекст на вселенската индустрија.

Иако на „Харвард“ се запиша пред неколку месеци, сѐ уште нема да се пресели во САД. Тој одлучи, поради моменталните епидемиолошки околности, да паузира една година. Исто така, раскажува како би изгледа неговиот студентски живот таму.

- Кога се пријавив, директно отидов во непознатото. Не знаев како ќе изгледаат уписите и во поголемиот дел од процесот никој не ми помогна. Имам чувство дека за повеќето, како и за мене пред една година, процесот на уписи на американските колеџи е целосно непознат и не знаат од каде да почнат. Одлучив да ги направам овие видеа за тоа да не се повтори и идните матуранти да имаат место каде што лесно би добиле одговори на прашања без потреба да контактираат советник. Не се тука за да заменат советник, туку да бидат прв чекор во разбирање на процесот. Планирам да направам пет видеа за уписите, а сега работам на третото - вели тој.

Сите оние што сакаат да се запишат на еден од најдобрите светски универзитети, но се плашат поради далечината и непознатото, Никола ги советува:

- Не плашете се и не ограничувајте се! Ако сакате да се запишете на што подобар факултет, тогаш препорачувам да се обидете да аплицирате на американските. Погледнете ја светската ранг-листа и ќе видите кои се најдобрите, одете на нивните веб-страници и видете дали ви се допаѓаат. Можеби сега ви изгледа чудно и непознато, но пред една година бев во иста позиција како вас. Размислете за шансите за запишување, добивките и вложувањето во процесот на уписите и пресметајте дали е профитабилно. Ако на уписите гледате како на облог, тоа може да биде најдобриот облог што сте го направиле во вашиот живот. Ако имате прашања, фрлете поглед на моите видеа, испратете ми е-порака или јавете се кај советник. Среќно! - порачува Никола.Извор: Srednja.hr
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование