X
 11.09.2021 Технологија

Изградена соба што безжично ги полни електронските уреди

Замислете да влезете во просторија и вашиот телефон автоматски да почне да се полни. Истражувачи од Универзитетот во Мичиген и Универзитетот во Токио создале систем за безбедно пренесување струја преку воздухот, преку магнетни полиња.

Алансон Семпл, професор на Универзитетот во Мичиген, објаснил дека технологијата може да се користи за безжично полнење на електронските уреди, но и за медицински примени, како полнење на срцеви импланти.


Фото: Универзитет во Токио/Michigan News University of Michigan

Истражувачите сега работат на намалување на уредот кој ќе го овозможи ваквото полнење со цел да биде преносен.

Претходно ваквата технологија користела штетна микробранова радијација, но според истражувачите, најновата верзија е целосно безбедна.

Истовремено, компании како „Енергус“ и „Осиа“ развиваат други методи за безжично полнење на уреди со безбедна инфрацрвена технологија. Тоа значи дека во иднина многу е веројатно дека нема да ни требаат денешните полначи за да ги полниме телефоните и компјутерите.

Извор: Interesting Engineering
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија