12.04.2017 Образование

Откријте кој е методот на учење кој најмногу ви одговара

Сите имаме еден пријател кој воопшто не мора да учи. Всушност не мора ни да погледне во било кој материјал до утрото пред тестот. И секако, речиси неверојатно, тој секогаш добива одлична оценка.

Фото: Freepik

Ако сте завршиле со училиштето, тогаш постои добра шанса да имате ваков колега кој воопшто не се подготвува за состанокот, за разлика од вас, а сепак се чини дека го бива многу повеќе од вас. Ова е фрустрирачка појава која може да предизвика љубомора и омраза кон луѓето за кои обично се грижиме.

Но, се чини дека може да станува збор за одраз на нивната свест за тоа кое учење им одговара.

Секој има специфичен стил на учење кој е најефикасен за нив. Можеби се сметате себеси за визуелен ученик - според некои истражувања дури 65% од луѓето се сметаат за визуелни ученици. Овие индивидуалци користат фотографии и други слики за да учат и да ги задржат информациите.

Пријателот од претходно, оној кој се чини дека само се појавува на тест и ги знае одговорите е веројатно слушен ученик, и повеќето информации ги задржува за време на предавањата.

Повеќето од нас претпоставуваме дека сме визуелни ученици бидејќи за нас тоа има смисла. И со ваква висока статистика, тоа е фер претпоставка. Но, како да го одредиме нашиот стил на учење?

Постојат 7 стилови на учење, според кои можете да се идентификувате себеси и кои би можеле да ви помогнат во учењето и да го направат лесна задача.

Сите стилови можат да се мешаат едни со други, но избирањето може да биде потешко. Погледнете ја листата подолу и одлучете:

1. Визуелен (просторен) - Повеќе сакате користење слики и просторно разбирање
2. Слушен (аудитивен, музички) - Повеќе сакате да користите звук и музика.
3. Вербален (лингвистика) - Повеќе сакате да користите зборови и орално и на хартија.
4. Физички (кинестетички) - Повеќе сакате да го користите телото и рацете.
5. Логички (математика) - Повеќе сакате логика, размислување и системи.
6. Социјален (интерперсонален) - Повеќе сакате да учите во групи или со други луѓе.
7. Сам (интраперсонален) - Повеќе сакате да работите сами.

Дури и ако не сте повеќе на училиште, знаејќи како учите може да ви помогне да водите ефикасен живот.

Со овој онлајн тест можете да откриете каков тип на ученик сте.

Откако ќе откриете кои стилови на учење сакате да ги користите и кои се однесуваат на вас, важно е да научите да ги користите следните методи:

Визуелните ученици користат боја, распоред и просторна организација. Мапите и дијаграмите се особено од корист. Визуелните ученици исто така нагласуваат клучни зборови и фрази; бојата ќе им помогне да ја запомнат информацијата.

Социјалните ученици
треба почесто да работат со групи. Потребно е фокусот да им биде на заеднички состаноци и работилници.

Физичкиот ученик треба да ги користи рацете. Често пати инженерот зема работи, ги расклопува и повторно ги склопува. Ова е физичка техника која им помага да научат како функционираат работите.

Слушните ученици користат звук, рима и музика. Звучните снимки се одлични бидејќи помагаат да се фокусирате на користење на слушна содржина.

Вербалните ученици треба да се фокусираат на техники кои се потпираат на зборување и пишување.

Учениците кои сакаат да учат сами треба да бидат способни да учат сами. За нив е важно да ја сфатат крајната цел.

Логичките ученици имаат за цел да ја разберат причината за нештата. Сфаќањето на деталите позади содржината помага да се запомни материјалот.
Подготвил: Тамара Гроздановски