X
 12.07.2017 Здравје

Што значи ако се зацрвенувате кога пиете алкохол?

Зацрвенувањето на образите кога се пие алкохол не е ретка појава. Но ако многу се зацрвените како реакција на алкохолот, постои причина за загриженост.

Алкохолот не е од корист за нашето здравје. Може да станете зависник и тој го труе телото и покрај тоа што е откриено дека една чаша вино може позитивно да влијае.

Важно е да преземете одговорност кога пиете, да не претерувате и да не пиете редовно. Како и да е, несаканите ефекти од црвенилото предизвикано од алкохолот се следните:

- Црвена кожа
- Гадење
- Главоболка
- Зголемен пулс.

Овие симптоми се предизвикани од зголемувањето на ацеталдехид во телото, што е канцерогена форма кога алкохолот се метаболизира во црниот дроб.

Тој обично за брзо се претвора во ацетат, но кај луѓето со овој проблем потребно е малку повеќе време. Ова се поврзува со поголем ризик од рак на грлото и на устата. Исто така, треба да се напомене дека црвенеењето при пиење алкохол обично се наследува генетски.
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје