X
 12.12.2020 Уметност

Новото уметничко дело на Бенкси метафорично прикажува што се случува ако не носите маска

Во она што може да се толкува како предупредување за неносење маска за време на пандемијата, жителите на Тотердаун, Бристол, добија нов мурал од познатиот уличен уметник Бенкси.

Делото прикажува пензионерка на која ѝ паѓаат вилиците кога кива, при што последователно уништува цел ред куќи. Станува збор за наместена фотографија од уметникот во која е вклучен и еден маж кој речиси паѓа на земја од кивањето на бабичката. Поширокиот кадар ја открива локацијата, односно улицата „Вејл“, која се смета за најстрмната улица во Велика Британија со наклон од 22 степени.


Извор: Thisiscolossal.com
Фото: Instagram/Banksy
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност