X
 14.03.2022 Култура

Седум места во светот каде што се забранети автомобилите

Се разбира, убаво е да се има автомобил - го скратува патувањето од точката А до точката Б, а најдобро е да патувате во удобноста на вашиот автомобил бидејќи можете да застанете кога и каде сакате. Сепак, замислете свет без автомобили некое време - воздухот би бил почист, улиците потивки, а повеќе би пешачеле или би возеле велосипед. На местата што ви ги претставуваме луѓето го прават токму тоа бидејќи возењето автомобили е забрането.

Чивита ди Бањореџо, Италија


Во ова италијанско село нема автомобили, но уште поинтересен е фактот дека единствениот излез од него е пешачки мост. Живописната локација на градот - на врвот на ридот со поглед на огромен кањон - е навистина фасцинантна.

Халибут Ков, Алјаска, САД


Само околу 90 постојани жители живеат во изолираното село Халибут Ков на Алјаска, што додава шарм на ова прекрасно место без автомобили. Ако тоа не изгледа доволно мирно, постои единствена, пловечка американска пошта.

Ламу, КенијаКога ќе го посетите градот Ламу на истоимениот остров во Кенија, наместо автомобил, ќе ве пречекаат магариња. Откако ќе стапнете на островот, ќе разберете зошто. Патиштата, односно пешачките патеки се тесни и кривулести, што го прави возењето речиси невозможно.

Хиторн, ХоландијаОва може да биде најслаткото место што некогаш сте го виделе. Селото е исполнето со пешачки и велосипедски патеки, но и пловни канали. Всушност, најпопуларниот начин да ги посетите куќите стари со векови со сламени покриви во градот е дефинитивно да го истражите каналот со брод.

Цермат, Швајцарија


Цермат е популарна дестинација за патување, но овој планински град на швајцарските Алпи сè уште сериозно ја сфаќа политиката на место без автомобили. Оние што сакаат да останат во подножјето на Матерхорн - познат по скијање, планинарење и качување - мора да патуваат со воз, хеликоптер или такси -  единствените автомобили со дозвола да ги користат патиштата до Цермат и можат да ве однесат до хотелот.

Хидра, Грција


Недалеку од Атина се наоѓа островот Хидра. Кога ќе излезете од водното такси, ќе ви биде тешко да најдете автомобил, па дури и велосипед на островот. Наместо тоа, посетителите патуваат пеш или со брод до природните извори на Хидра и затскриените плажи.

Острови Циес, Шпанија


Замислете како лежите на недопрена плажа без туристи. Па, тоа е реалноста на овој архипелаг на брегот на Галиција. Архипелагот е пристапен само со брод, нема хотели и дозволува само 1.800 посетители (плус 600 кампери) дневно.

Извор: b92.net
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура