14.08.2017 Образование

Стекнете ја навиката секој ден да учите по малку

Градењето на знаењето е едно од најважните нешта што можете да ги направите за да ги зголемите вашите шанси во создавање успешен бизнис, живеење добар живот и уживање во она што го работите. Еве како би можеле секој ден да го надградувате вашето знаење, малку по малку.

Запишете се на бесплатен курс на „Удеми“

Не мора да биде долг курс. Не мора да биде ништо комплицирано. Неговата намена ќе биде да ве натера да се сетите како се учеше, а ќе ви помогне да научите и да извршувате одредени активности.

Запишувајте што сте научиле секој ден во текот на месецот

Ова треба да ви стане секојдневна рутина бидејќи е навистина ефективно.

Одете во библиотека и секоја недела избирајте случајна книга

Библиотеките се од витално значење бидејќи тие се бастионот на знаењето што потекнува од книга, без разлика на тоа колку сакате да верувате во „Амазон“. Искористете ја вашата локална библиотека и читајте книги колку што можете повеќе.

Читајте го локалниот весник

Локалниот весник може да ви каже многу работи и да ве научи многу работи - малиот свет во кој живеете и кој директно влијае врз вашиот живот.

Што и да правите, потребно е да знаете дека учењето станува активен дел од вашиот живот и вашиот ден. Ако секој ден учите по нешто, можете да го доведете вашиот ум на доста висок степен.
Подготвил: Тамара Гроздановски