X
 14.10.2021 Технологија

„Римац“ почна да гради нов мегакампус во близина на Загреб

„Римац“ ја почна изградбата на новиот кампус кој ќе биде седиште на хрватската компанија за автомобили, јавува „Т портал“. Во тек се подготовки на земјиштето, а изведувач е хрватската компанија „Фациес“.

Новиот кампус ќе зафаќа простор од околу 200.000 квадратни метри, од кои 95.000 квадратни метри ќе бидат работна површина. Изградбата чини 200 милиони евра и во моментов е еден од најголемите градежни и финансиски проекти во државата.


Фото: Rimac Automobili

Градската управа на Света Недела, во близина на Загреб, каде што ќе биде сместен кампусот, годинава потпиша договор за изнајмување на земјиштето на 69 години. Според договорот, „Римац“ мора да го заврши кампусот за најмногу 3 години по потпишувањето. Во моментов „Римац“ има околу 1.100 вработени кои работат од шест локации.


Фото: Rimac Automobili

Кампусот ќе се гради според проект на загрепското студио „3ЛХД“ и архитектот Марко Дабровиќ. Во рамките на кампусот ќе има истражувачки центар, патеки за тестирање возила, производни хали и спортско-рекреативни содржини за вработените.


Фото: Rimac Automobili

Подготовките за кампусот почнаа во 2019 година. Во меѓувреме компанијата ја продлабочи соработката со „Порше“ преку повеќе зделки, потпиша договори за техничко партнерство со „Хјундаи“ и „Киа“ вредни 80 милиони евра, најави производство на автономни такси-возила за Загреб, го промовира прототипот на хиперавтомобилот „невера“ и го презеде луксузниот бренд „бугати“ од „Фолксваген“.

Од компанијата изјавија дека новиот кампус треба да биде готов во 2023 г., а меѓу другото, таму ќе се развиваат и нови модели на „бугати“.

Извор: Tportal
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија