X
 09.01.2015 Живот

Метеорит ја претвори ноќта во ден во Букурешт

После распаѓањето на еден метеорит над Букурешт, главниот град на Романија, за момент го осветли небото над градот во раните утрински часови. Настанот, кој се случил во средата околу 03:05 часот, бил фатен на неколку безбедносни камери низ градот.

 


Уште една фиксна камера го прикажува „светлосното шоу“ од аеродромот Отопени во Букурешт.

 

Според Романската вселенска агенција (ROSA), настанот бил предизвикан од метеоритот кој влегол во атмосферата на Земјата, над областа помеѓу Букурешт и Вранчеа. 

 
Не е сигурно дали метеоритот - мало карпесто или метално тело кое се движи низ вселената, всушност станал метеорит, односно дали некој дел од него преживеал во атмосферскиот влез и паднал на земја. Веројатно изгорел во атмосферата и не предизвикал никаква штета.

Истата светлина била забележана и во главниот град на Молдавија, Кишинев.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот