X
 22.04.2015 Култура

Вештината на Јапонците - старата книга ја претвораат во нова

Постои нешто посебно во мирисот на старата книга. Колку книгата е постара, толки подобро. Меѓутоа, поголемиот дел од книгите, со текот на годините се кинат. Дали не би било одлично доколку би можеле нешто да направиме и да ги вратиме во првобитната состојба?

 

книга


Всушност, постои можност. И тоа во Токио. Занаетчија од Токио може да ја направи како нова дури и најискинатата книга во светот. Нобуо Окано „поправа“ книги повеќе од 30 години. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура